ME20: Slovenky vyhrali nad Ukrajinou 72:63

21.08.2012 Celý región

Debrecín 20. augusta (TASR) - Slovenské basketbalové reprezentantky do 20 rokov si v pondelok v prvom z troch zápasov F-skupiny na ME v maďarskom Debrecíne poradili s rovesníčkami z Ukrajiny 72:63 a úspešne vstúpili do boja o postup medzi najlepších osem tímov. Zverenky Maroša Kováčika nastúpia na svoje celkovo piate vystúpenie už v utorok proti favorizovanej reprezentácii Turecka (13.45).
Z dvoch šesťčlenných skupín (E, F) postúpia do ďalšej fázy šampionátu po štyri najlepšie tímy.

výsledok:
Slovensko 20 - Ukrajina 20 72:63 (36:28)
Štvrtiny: 16:16, 20:12, 15:10, 21:25.
Najviac bodov: Páleníková 16, Bálintová 13, Letková 11, Oravcová 10 - Jagupovová 33, Čeková 14, Kirijenková 5
TH: 29/17-30/22
fauly: 27:23
trojky 9:7
5 faulov: Oravcová (SR)

Slovenky zaznamenali dobrý vstup do stretnutia a v 4. minúte viedli po Oravcovovej dvoch bodoch 10:1. Ukrajinky však pridali, sedembodovou šnúrou znížili na rozdiel dvoch bodov (8:10) a do konca úvodnej desaťminútovky vyrovnali stav duelu na 16:16. V ďalšom priebehu pridali dve trojky Nagyová s Bartánusovou a ukrajinský výber musel opäť dobiehať vzniknuté manko. Na rozdiel jedného bodu znížila v 12. minúte Naumenková (21:22), no Slovenky o päť minút neskôr viedli vďaka Bálintovej ôsmim bodom už o deväť 30:21. Po prvom polčase svietil na ukazovateli skóre stav 36:28.
Na začiatku druhého dejstva si reprezentantky s dvojkrížom na hrudi udržiavali vedenie, ktoré na začiatku 27. minúty narástlo na rozdiel dvanástich bodov (46:34) a desať minút pred koncom duelu viedli 51:38. V záverečnej štvrtine si už zverenky Maroša Kováčika víťazstvo bez väčších problémov ustrážili a po výsledku 72:63 sa tešili zo zisku dvoch bodov.

Daniel Jendrichovský, vedúci výpravy SR20: "Som rád, že sme podali vynikajúci výkon. Počas celého zápasu sme jasne kontrolovali jeho priebeh. Trošku ma mrzí zbabraný záver, ale musím pochváliť dievčatá za to, ako sa dokázali vyrovnať s veľkou tvrdosťou a že obetovali na ihrisku všetko na ochránenie ukrajinského ´chlapca´, ktorý silovo i strelecky ťahal Ukrajinu. Zvládli sme to a treba pochváliť Zuzku Ivančákovú za fantastickú prácu v obrane, pretože nám veľmi pomohla, podobne ako Angelika Oravcová. Zajtra hráme s Tureckom, nemáme čo stratiť a aj do tohto duelu ideme s tým, že chceme potvrdiť postup do štvrťfinále a ak nie, tak máme ešte jeden duel s Francúzskom. Myslím si však, že to máme fantasticky rozohrané."